יצוג משפטי וגישור בגירושין וענייני משפחה


054-4546844 phone-icon

האבהות המתעוררת – מה קורה לאבות שמתגרשים?

 

מדוע אנחנו לוקחים את האמהות כמובנת מאליה בעוד שהאבהות היא "הורות על תנאי"? כשנולד ילד, ברור לכולם שמי שלוקחת חופשת לידה כדי להיות איתו זו האם בעוד שהאב חוזר לעבודה ימים בודדים לאחר הלידה. כשהגננת מתקשרת להודיע באמצע היום שהילד מרגיש לא טוב, כמעט תמיד ברור שמי שתצא במיוחד מהעבודה כדי לקחת אותו הביתה זו האם ולא האב. כמו כן ברוב הבתים, מי שאחראי על "הפרוייקט" של אחר הצהריים והערב עם הילדים שכולל הסעות לחוגים, עזרה בהכנת שיעורי הבית, הכנת ארוחת ערב, מקלחת והשכבה לישון – זו האם, בעוד שהאב, מה לעשות, "נאלץ" להשאר עד מאוחר בעבודה ומגיע הביתה כשהילדים כבר כמעט ישנים.

הגבר הנשוי הממוצע נפגש עם ילדיו בעיקר בסופי שבוע ובמקרה הטוב הוא "עוזר" בכל מה שקשור לטיפול היומיומי בילדים. באופן טבעי, מי שנושא בעיקר נטל הטיפול בילדים זו האם. לכן האם בדרך כלל היא גם זו שמיומנת יותר בטיפול בילדים, הם קרובים אליה יותר והיא ההורה הדומיננטי.

עבור רוב האבות, כל המצב הזה נחשב נורמלי, טבעי, או לכל הפחות "הכרחי" – אמרנו, בגלל העבודה. אבל כשההורים מתגרשים, פתאום משהו משתנה. במקרים רבים מאוד, זה נראה כאילו האב "מתעורר" ומתחיל לשאול את עצמו שאלות לגבי התפקיד שלו כאב והמקום שלו בחיי ילדיו. כשההורים כבר לא גרים ביחד באותו בית, עולה השאלה איפה יגורו הילדים? מתי וכמה זמן הם יבלו אצל האם וכמה אצל האב? האב נדרש לשלם מזונות עבור הילדים לגברים רבים זה נראה כאילו התפקיד שמיועד להם לגבי הילדים לאחר הגירושין הוא של "כספומט" שמממן את עלות גידול הילדים וכן של "קצין בידור" שלוקח אותם מידי פעם לסרט או לארוחה בקניון.

יותר ויותר אבות בתקופה האחרונה לא מוכנים להשלים עם התפקיד המצומצם הזה. שלא נתבלבל, אני לא מדבר על אלו שדורשים באופן מניפולטיבי "משמורת משותפת" אך רק משום שהם רוצים לשלם פחות מזונות. יש גם את אלו. אך מעבר לכך, יש הרבה גברים שבשבילם הגירושין היא "קריאת השכמה" בכל מה שקשור לאבהות שלהם. הם מתעוררים פתאום ומבינים שהם רוצים להפוך להיות מעורבים הרבה יותר בחיי ילדיהם ולהשפיע הרבה יותר על החינוך שלהם ולשהות זמן רב יותר במחיצתם. כששואלים אותם – "איפה היית עד עכשיו?" הם משיבים – "טעיתי ועכשיו אני רוצה לתקן את הטעות הזאת".

בשנים האחרונות המשפט תומך באבהות המתעוררת הזאת. אנו עדים ליותר ויותר פסקי דין של בתי המשפט לענייני משפחה שקובעים הסדרי שהות שווים בין האב לבין האם. במקרים רבים, יש לזה כמובן גם השלכה על פסיקת המזונות. היות וגירושין הם בכל מקרה ארגון-מחדש של המשפחה שכולל הגדרה מחדש של תפקידים ויחסים במשפחה וכן של שינוי הרגלים ודפוסים בהתנהלות המשפחה, אין מניעה ואף רצוי שגם הרגלי ודפוסי ההורות יעברו ארגון מחדש ויהפכו להיות שוויוניים יותר. הילדים ודאי יוצאים נשכרים מכך.

רק חבל שזה קורה בדרך כלל בגירושין. לפני כמה שנים ייצגתי אישה אחת בתהליך הגירושין שלה. זה התחיל בתביעות ונגמר בהסכם. על פי ההסכם, הגרוש שלה התחייב לימים מסויימים בהם הילדים יהיו אצלו. זה היה הרבה יותר ממה שהוא היה רגיל להיות איתם לפני הגירושין. גם לאחר שהתהליך הסתיים, הייתי מתקשר לאותה אישה מדי פעם כדי לשאול מה שלומה ואיך הם מסתדרים. הגרוש שלה קיים את ההסכם במלואו. באחת השיחות שלנו, חודשים רבים אחרי הגירושין, היא אמרה לי: "זה מדהים, הילדים פתאום גילו את אבא שלהם. את האמת, אם הוא היה נמצא איתם ככה לפני כן, לא הייתי מתגרשת ממנו".

ממה שנאמר עד עכשיו ניתן היה לחשוב שאנחנו בעולם אידילי וחדש של אבהות חדשה. אבל האמת היא שזה לא כך וצריך להוסיף הסתייגות חשובה: ישנם גם מקרים רבים בהם האב, בין אם מתוך רצון כן ובין אם כמניפולציה, מתחייב להורות שוויונית והאם מסכימה להפחתת סכום המזונות עקב כך, אבל הוא לא עומד בזה או לא מקיים את זה מסיבות אחרות. לכן חשוב שהסכם הגירושין יהיה מנוסח נכון ויכלול מנגנוני הגנה לאם במקרים אלו.

הורות, כמו שאנחנו יודעים, זה תפקיד עם הרבה אחריות. לכן כדאי שאם האב לוקח על עצמו את התפקיד הזה ברמה גבוהה יותר ממה שהורגל אליה בעבר, יהיה מנגנון שיסייע לו לעמוד בכך וגם יקבע מה קורה אם לא.

לפגישת ייעוץ ראשונית
חייגו 054-4546844
או מלאו את הטופס: